reklama

"Jednodňové Camino na západe Slovenska" Trnava - Jablonec - Budmerice - Červený Kameň

Svätojakubská cesta, ktorá vedie až ku katedrále do Santiaga de Compostela, prechádza takmer celým Slovenskom. V tomto blogu vám predstavím jednu trasu, ktorá nie je fyzicky náročná, ale nachádza sa na nej množstvo zaujímavostí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Samozrejme tento TRIP môžete absolvovať, aj bez toho, že by ste vedeli o nejakej Svätojakubskej ceste alebo o nejakom Camine. :)

Trasa meria necelých 30 km, začína pred Svätojakubským kostolom v Trnave až po hrad Červený Kameň. Je pomerne rovinatá, po 25. km je prevýšenie necelých 50 m až na stupák na Červený Kameň. 

Trasa Camina z Trnavy na Červený Kameň
Trasa Camina z Trnavy na Červený Kameň (zdroj: Mapa - Marcel Olša)

Hneď za Trnavským divadlom na Trojičnom námestí sa nachádza Svätojakubský kostol, kde môžete do kredenciála dostať pečiatku. Trasa je vhodná aj pre peších turistov aj pre cyklistov, keďže značnú časť idete po cyklotrase a náučnom chodníku. Prejdete historickou Bernolákovou bránou na promenádu a popri riečke Trnávke pokračujete až k historickému :) cukrovaru. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pamätník Antona Bernoláka
Pamätník Antona Bernoláka (zdroj: Foto - Marcel Olša)

Charakter mesta stratíte z dohľadu, keď odbočíte pri cukrovare smerom na Kamenný mlyn (alebo Biely Kostol). Rybníky v Kamenáči vytvárajú prekrásnu panorámu a v zime slúžia na korčuľovanie. Mierne lužné lesíky vás dovedú do obce Biely Kostol, ktorý hneď pri vstupe Rekreačnou ulicou obídete až prídete k poľu, ktoré spája Biely Kostol s Cíferom. 

Rybníček v Kamenáči
Rybníček v Kamenáči (zdroj: Foto - Marcel Olša)

Polia v tejto oblasti patria do najúrodnejšieho regiónu Slovenska - do Trnavskej pahorkatiny. Pestuje sa tu prevažne obilie, kukurica, repka olejná, slnečnica, ďatelina, slnečnica atď.

V Cíferi treba prejsť cez obytnú zónu na hlavnú cestu do Jarnej k mlynu, ktorý bol postavený v dvadsiatych rokoch 20. storočia. Odtiaľ začína Jablonecký náučný chodník, ktorý vedie až k Silnici (bývalému školiacemu stredisku v Budmericiach).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Začiatok Jabloneckého náučného chodníka v Jarnej pri mlyne
Začiatok Jabloneckého náučného chodníka v Jarnej pri mlyne (zdroj: Foto - Marcel Olša)

Náučný chodník je lemovaný potokom Gidra, ktorý je z oboch strán porastený jelšami, vŕbami, jaseňmi, brestami a inou typickou flórou pre lužné lesy. Na chodníku je veľa opekanísk, altánkov, či lavičiek na odpočinok. V obci Jablonec na vás čaká krásna, novovybudovaná vyhliadková veža s kaplnkou sv. Vendelína. V blízkosti nájdete občerstvenie Pod lipkami, kde môžete ochutnať kvalitné pizze a grilované špeciality, ako pljeskavica, čevapčiči alebo domácu pečenú klobásu.

Vyhliadková veža v Jablonci
Vyhliadková veža v Jablonci (zdroj: Foto - Marcel Olša)
Jablonecký náučný chodník
Jablonecký náučný chodník (zdroj: Foto - Marcel Olša)

Jablonecký náučný chodník sa plynule napája popri Gidre na Budmerický náučný chodník, ktorý smeruje až do obce Budmerice. Ak ste sa neobčerstvili v Jablonci, tak v Budmericiach si môžete vyberať. Pri futbalovom ihrisku vás privíta Sport bar, kde ponúkajú okrem dobrého pivka, či kofoly aj ryby a hamburgre. Ak sa nikam neponáhľate, neváhajte okolo cintorína vybehnúť do vinohradov pod hrušku, kde je neskutočný výhľad na celé Malé Karpaty, Budmerice, či okolité dediny. Camino prechádza cez celú obec Budmerice, cez námestie Ruda Fábryho, kde sa nachádzajú potraviny a tradičné pohostinstvo u Bociana. O trošku ďalej, v kultúrnom dome, sa nachádza tiež reštaurácia KVAK, kde vám uvaria hádam všetko, vrátane chutnej pizze. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Krásny výhľad v budmerických vinohradoch pri hruške. Miesto na opekanie a posedenie
Krásny výhľad v budmerických vinohradoch pri hruške. Miesto na opekanie a posedenie (zdroj: Foto - Marcel Olša)

V kultúrnom dome nesmiete obísť Budmerickú izbičku, ktorú spravujú členky Matice Slovenskej v Budmericiach. Nájdete tam tzv. malé národopisné múzeum plné pravých budmerických krojov, keramiky, remeselných a iných každodenných nástrojov, ktoré kedysi ľudia využívali. 

Z Budmerickej izbičky pokračujete po ulici J. Rašu na kaštieľsku alej, ktorú z oboch strán lemujú topole a čerešne. Dominantou obce je kaštieľ, obklopený prekrásnym anglickým parkom s významným prírodno-krajinárskym významom. V tesnej blízkosti parku, na ceste, ktorá vedie k Červenému Kameňu, dal gróf Pálffy postaviť kaplnku Panne Márii Lurdskej, ktorá tam stojí dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Kaštieľ v Budmericiach
Kaštieľ v Budmericiach (zdroj: Foto - Marcel Olša)

Z areálu kaštieľa trvá pár minút po lesnom chodníku a dostanete sa k budmerickým rybníkom, ktoré slúžia na chov rýb a športový rybolov. Popri kamenistej hrádze a chatárskej oblasti sa dostanete k značeniu a tematickým tabuliam Budmerického náučného chodníka do Lindavského lesa, ktorý je zaradený do Chráneného vtáčieho územia Malé Karpaty. 

Z Lindavského lesa sa postupne dostanete do malinkej obce Píla, ktorá sa nachádza tesne pod hradom Červený Kameň. A na ňom už náš trip končí. Pre bližšie informácie ma môžete kontaktovať na mojom FACEBOOKU alebo instagrame @marsel_zebo. 

Hrad Červený Kameň
Hrad Červený Kameň (zdroj: https://pamiatkyslovenska.wordpress.com)
Marcel Olša

Marcel Olša

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Učiteľ geografie a matematiky, ktorý spoznáva krajinu Zem v celej svojej komplexnosti a zložitosti :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu